Features
Specifications
Downloads
The M18™ FUEL™ high torque 3/4" impact wrench is the industry's most powerful, most compact (at 8.59 inches), and most repeatable impact wrench, offering a cordless replacement for corded models. Its POWERSTATE™ brushless motor delivers up to 1,200 ft-lbs of fastening torque and 1,500 ft-lbs of nut-busting torque. The ONE-KEY™ feature allows it to wirelessly connect to a smartphone for customizing, tracking, and managing performance, providing the most repeatable torque output in the industry to get users closer to their targeted torque value with less rework. This functionality supports up to four custom profiles accessible directly from the tool's memory. Additionally, REDLINK Plus™ intelligence maximizes performance while protecting the tool and REDLITHIUM™ battery from damage due to overloading or overheating.
- Brushless motor delivers up to 1200ft-lbs of fastening torque and 1500ft-lbs of nut-busting torque
- REDLINK Plus™ intelligence prevents damage to the tool and battery due to overloading or overheating
- Most compact cordless high torque impact wrench in its class at 8.59" in length
- ONE-KEY™ lets you customize, track, and manage tools performance and location
- Up to four custom performance profiles that can be saved to the memory of the tool
- Features a friction ring with thru-hole design to ensure quick and easy socket changes
- Premium rubber overmold withstands corrosive materials and provides increased comfort
- LED light to illuminate the work area
- Part of the M18 system, featuring over 150+ tools
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242502332 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H2 |
| Package Length (in) | 9.80" |
| Package Width (in) | 9.20" |
| Package Height (in) | 4.30" |
| Manufacturer Part Number | 2864-20 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Impact Wrench Drive Size | 3/4" |
| Impacts per Minute | 2400 IPM |
| Maximum Torque (ft-lbs) | 1500 ft-lbs |
| Variable Speed | Yes |
| Maximum RPM | 1800 RPM |
| Length | 8.59" |
| Case Included | No |
| Color/Finish | Red/Black |
| Material | Reinforced Fiberglass |
| Forward / Reverse Rocker Switch | Yes |
| Net Tool Weight | 6.3 lbs |
| Weight - Excluding Battery | 6.3 lbs |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Voltage | 18V |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Charger Included | No |
| CSA Certified | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |