Features
Specifications
The M18™ HOTSHOT™ Jump Starter is a new-to-world automotive solution that redefines the reliability & ease of operation in the jump starter category. This Jump Starter is always ready to jump, requiring no maintenance or pre-charging. This new proprietary technology utilizes internal capacitors and with any M18 battery, allows our jump starter to be prepared to jump in under 70 seconds. Offering true all-weather performance, our jump starter performs consistently from -4°F To 122°F. The internal capacitors are rated up to 500k cycles, delivering longer life & unmatched reliability. The M18™ HOTSHOT™ provides up to 2000 peak amps, allowing you to start up to 8.1L gas and 3.0L diesel engines. One M18™ REDLITHIUM™ XC5.0 battery delivers up To 70 jump starts on a single charge. The custom clamp design ensures proper access to battery terminals, allowing for better connection. Our M18™ HOTSHOT™ Jump Starter is a new-to-world solution that delivers an always-ready experience, true all performance, & longer life.
- Always ready to jump
- True All-Weather performance
- Longer life
- Jump with M18™ batteries, optimized for M18™ REDLITHIUM™ XC5.0 & above
- Prepared to jump in under 70 seconds
- No maintenance required
- Jump up to 8.1L gas & 3.0L diesel
- Capacitors rated up to 500,000 cycles
- Performs at -4°F To 122°F
- Up to 70 jump starts with one M18™ XC5.0 battery
- 2000 peak amps
- Spark proof, reverse polarity, & overheat protection
- Custom clamp design
- Digital display with voltage readout
- IP65 rated (tool only)
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242884452 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section M4 |
| Package Length (in) | 4.41" |
| Package Width (in) | 8.70" |
| Package Height (in) | 12.17" |
| Manufacturer Part Number | 3841-20 |
| Peak Amps | 2000 A |
| Height | 4.2" |
| Length | 11.5" |
| Cord Length | 22.5" |
| Material | VO PC ABS |
| Operating Temperature | -4º to 122º F |