Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18™ 4-Gallon Backpack Sprayer w/ SWITCH TANK™ delivers the industry's best pressure control with no manual pumping and an interchangeable tank design. Designed to meet the needs of professional landscape maintenance, the battery-powered backpack sprayer provides instant, constant, and adjustable pressure up to 140 PSI and a 24 ft vertical spray distance. The 5-mode flow rate knob adjusts the flow rate from 0.1 – 0.52 GPM, allowing you the capability to complete a wide range of applications. Our M18™ REDLITHIUM™ XC4.0 Battery (sold separately) provides you with up to 20 tanks of spraying per charge (on Mode 3). The 4-Gallon Sprayer Tank Assembly features a dual-diaphragm pump for longer pump life and Viton® seals for increased durability against harsh chemicals. The sprayer tank features an optimized design for better weight distribution, a wide mouth opening for easier pouring, and a strainer that filters debris from getting into the tank. The backpack frame includes padded straps, lumbar support, and a hip belt, giving you added comfort during extended spraying applications. The 4-Gallon Sprayer is made up of two components – the M18™ Powered Base and the 4-Gallon Sprayer Tank Assembly. The Powered Base includes the motor, battery compartment, and REDLINK™ electronics, while the interchangeable Tank Assembly includes the pump, hose, and wand. The isolated pump, hose, and wand design allows you to add on tank assemblies for different spraying applications, eliminating cross-chemical contamination. The Powered Base is compatible with the 4-Gallon Water Supply Tank Assembly (49-16-19WS). Our M18™ 4-Gallon Backpack Sprayer w/ SWITCH TANK™ is part of the M18™ system, which is fully compatible with over 300+ tools.
- Instant, Constant and Adjustable Pressure for Ultimate Control
- Add-on Interchangeable Tank Assembly to Eliminate Cross-Chemical Contamination
- Run-time: Up to 20 tanks per charge with M18™ REDLITHIUM™ XC4.0 Battery on Mode 3
- Adjustable padded harness with lumbar support and padded hip strap for added comfort
- Optimized design for better weight distribution
- Dual Diaphragm Pump: For Longer Pump Life
- Critical seals: Viton® for increased durability against chemicals
- Wide Mouth Opening for Easier Pouring
- High visibility tank markings for easy fill management
- Tank identification stickers for easy tank identification
- Easy access latches for quick battery and tank swaps
- Compatible Tank Assemblies: 4-Gallon Water Supply (49-16-19WS) & 4-Gallon Backpack Sprayer (49-16-19PS)
- WARNING: This product can expose you to lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or reproductive harm. For more information, go to http://www.P65Warnings.ca.gov.
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242250035 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section N4 |
| Package Length (in) | 26.10" |
| Package Width (in) | 12.72" |
| Package Height (in) | 15.67" |
| Manufacturer Part Number | 3019-20PS |
| Badge Branding | Not Applicable |
| Battery System | M18™ |
| Brushless Motor | No |
| Color Finish | Black;Red;White;Metallics |
| Depth | 10.5 Inches |
| Dry Weight (lb) | 17.4 |
| Flow Rate Range | .1 GPM - .52 GPM |
| FUEL | No |
| Material | Metal;Plastic |
| Maximum Pressure (psi) | 140 |
| Motor Type | Brushed |
| Number Of Pressure Settings | 5 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Tool Branding | Brushed |
| Spray Height | 24 ft |
| SWITCHTANK Compatible | Yes |
| Tank Capacity (gal) | 4 |
| Country of Origin | China |