Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18™ Brushless 1” SDS Plus D-Handle Rotary Hammer delivers Corded Power & More Productivity without the hassle of cords. The Milwaukee cordless rotary hammer drills 3/8” x 2” holes faster than corded D-Handle rotary hammers. The Brushless motor delivers 1.95 ft-lbs of impact energy, 1,270 RPM, and 4,580 BPM. The in-line D-Handle design allows access in tight spaces and provides superior balance and ergonomics for downward drilling. Milwaukee AVS Anti-Vibration System minimizes vibration for maximum comfort. The lightweight design of this tool reduces user fatigue throughout the work day at 6.9 lbs when paired with the Milwaukee M18™ REDLITHIUM™ XC5.0 Battery (not included). The Milwaukee M18™ Brushless 1” SDS Plus D-Handle Rotary Hammer drills up to (100) 3/8”x 2” holes per charge when paired with the M18™ REDLITHIUM™ XC5.0 battery (not included). For onboard OSHA Table 1 Compliance, pair with the DUST TRAP™ 10 Pk (48-03-3135), an OSHA® Objective Data compliance solution when used without a vacuum and OSHA® Table 1 compliant when used with a dust extractor. This Milwaukee cordless D-Handle rotary hammer is a part of the M18™ System, which is fully compatible with over 250 solutions.
- Drills 3/8" x 2" holes faster than corded 1" D-Handle Rotary Hammers
- Up to (100) 3/8" x 2" Holes per charge with M18™ XC5.0 Battery
- AVS Anti-Vibration System: Minimizes vibration for maximum comfort
- Lightweight Design reduces user fatigue: 5.3 lbs (Tool-Only)
- MILWAUKEE® Brushless Motor Provides Over 50% Longer Run‑time than Brushed Motors
- REDLINK™ Intelligence constantly monitors and controls the power delivery from battery to motor ensuring maximum performance
- 1.95 ft-lbs Impact Energy
- 1,270 RPM
- 4,580 BPM
- 3 Mode: Rotary Hammer, Hammer Only, Rotary Only
- Pair with M12™ HAMMERVAC™ Universal Dust Extractor for OSHA Table 1 Compliance (2509-22)
- 5-Year Warranty
- Part of the M18™ system, featuring over 250+ solutions
- Pair with DUST TRAP™ 10 Pk (48-03-3135), an OSHA® Objective Data compliance solution when used without a vacuum and OSHA® Table 1 compliant when used with a dust extractor.
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242777082 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section S5 |
| Package Length (in) | 4.09" |
| Package Width (in) | 16.26" |
| Package Height (in) | 7.51" |
| Manufacturer Part Number | 2613-20 |
| Badge Branding | Not Applicable |
| Battery System | M18™ |
| Blows Per Minute (bpm) | 4580 |
| Blows Per Minute Range (BPM) | 4580 |
| Brushless Motor | Yes |
| Chuck Size | 1 in |
| Chuck Type | SDS Plus |
| Color Finish | Gray;Red |
| Depth | 15 Inches |
| Dust Extractor Included | No |
| FUEL | No |
| Handle Type | D-Handle |
| Material | Metal |
| Maximum RPM | 1270 |
| Motor Type | Brushless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | Brushless (Not FUEL™) |
| Rotary Hammer Size | 1 in |
| Switch Type | Trigger |
| Voltage | 18 |
| Weight Excluding Battery (lb) | 5.3 |
| Country of Origin | China |