SKU: M268620
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$179.99
Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18™ Brushless 4-1/2” / 5” Cut-Off Grinder delivers power and runtime while maintaining a compact size. Milwaukee built and optimized the 11,000-rpm brushless motor specifically for cutting and surfacing applications. The Brushless Grinder, paired with built-in REDLINK™ power tool technology and REDLITHIUM™ batteries, efficiently delivers power and provides longer battery life, resulting in up to 80 cuts in ½” rebar. With the XC5.0 battery attached, the Brushless Grinder's body weighs only 4.6 lbs and measures 12.25" in length. The Brushless Grinder includes an electronic clutch for kickback protection and overload protection to maximize motor life. The 5/8”-11 spindle and tool-free guard adjustments ensure faster adjustments and less downtime while fully compatible with the most common grinder accessories in the market. The compact and lightweight build allows for excellent control and comfort. The all-metal gear case ensures that the Brushless Grinder is built to last and gets the job done every time.
- Milwaukee brushless motor: optimized for efficiency, this motor delivers more run-time and longer life than a brushed motor
- REDLINK™ Intelligence: Advanced overload protection defends against abusive applications and monitors the temperature to prevent damage and ensure maximum tool & battery life.
- REDLITHIUM™ batteries (not included) deliver more work per charge and more work over the life of the battery
- Paddle Switch Design for Increased Comfort and Ease-Of-Use when Operating in Various Positions
- Tool-Free Guard Adjustment for faster guard installations and adjustments
- 5/8"-11 Spindle for Use with Common Grinding Accessories
- Overload Protection: Maximizes motor life
- Electronic Clutch for Kickback Protection
- Compatible with all M18™ batteries
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242742899 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H3 |
| Package Length (in) | 3.81" |
| Package Width (in) | 13.38" |
| Package Height (in) | 8.34" |
| Manufacturer Part Number | 2686-20 |
| Battery Amp Hour (Ah) | 5 |
| Battery Charger Input Voltage | 120 |
| Battery System | M18™ |
| Brake | No |
| Brushless Motor | Yes |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 12.25 Inches |
| Dual-Trigger Design | No |
| FUEL | No |
| Handle Type | Barrel Grip |
| Material | Metal |
| Material Application | Aluminum;Steel;Ceramic Tile |
| Maximum RPM | 11000 |
| Motor Type | Brushless |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | Brushless (Not FUEL™) |
| Switch Type | Paddle Switch |
| Voltage | 18 |
| Weight Excluding Battery (lb) | 3 |
| Country of Origin | Vietnam |