Features
Specifications
The M18 Compact Blower is a versatile cordless blower built for maintenance professionals, repairmen, remodelers, electricians, cabinet installers, woodworkers and general contractors. This cordless blower is engineered with excellent power-to-weight ratio and longer battery run time. Powered by the M18 lithium-ion battery, the M18 Compact Blower is the perfect addition to any kit, tool bag or work shop. Battery and charger sold separately.
- 3-Speed electronic switch and variable speed trigger allow for versatile clearing power
- Extension nozzle clears dust and debris easily from the ground or overhead without having to lean over or stretch
- Lock-on switch reduces user fatigue
- Nozzle made from soft plastic to resist crushing or cracking
- Shock-absorbing polymer and reinforced handle resists drops
- Universal inflator/deflator for easy set-up and take-down of most inflatable products
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242307937 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H1 |
| Package Length (in) | 13.90" |
| Package Width (in) | 9.70" |
| Package Height (in) | 5.90" |
| Manufacturer Part Number | 0884-20 |
| Air Velocity (mph) | 160 |
| Air Volume (cfm) | 100 |
| Badge Branding | Not Applicable |
| Battery System | M18™ |
| Brushless Motor | No |
| Color Finish | Red |
| Depth | 20.5 Inches |
| FUEL | No |
| Handle Type | Rear |
| Material | Plastic |
| Motor Type | Brushed |
| ONE-KEY Enabled | No |
| PACKOUT Compatible | No |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | Brushed |
| Run-Time (min) | 15 |
| Speed Control | 3 |
| Voltage | 18 |
| Country of Origin | Thailand |