Features
Specifications
With the introduction of the new M18™ cordless shears, Milwaukee® has the most innovative and largest cordless shear selection on the market. By redesigning the body, we provide an in-lbs wrist design that maximizes control during use. Also adding the industry’s only tool-free 360° rotating head, our new shears can be used where hand snips have been needed to finish the cut. These innovations brought to each of the 3 new Milwaukee® cordless shears are changing the way tradesmen work on the jobsite today.
- 360º Tool-Free Rotating Head
- Belt Clip
- Ergonomic Body Design
- Variable Speed Trigger
- Compatible with all M18™ batteries and M18™ chargers
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242323371 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H3 |
| Package Length (in) | 17.00" |
| Package Width (in) | 7.80" |
| Package Height (in) | 3.15" |
| Manufacturer Part Number | 2637-20 |
| Badge Branding | Not Applicable |
| Battery Amp Hour (Ah) | 4 |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 16.5 Inches |
| FUEL | No |
| Material | Metal |
| Motor Type | Not Applicable |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Tool Branding | Not Applicable |
| Switch Type | Trigger |
| Voltage | 18 |
| Country of Origin | Vietnam |