Features
Specifications
The combination of a 3.75 in. total head length and an integrated electronic clutch make the M18™ cordless lithium-ion right angle drill the most compact 18 V right angle drill driver in the industry. A 3/8 in. single sleeve keyless chuck, extended multi-position trigger and up to 125 in-lbs of torque provide versatility, ease of use and power that is unmatched.
- 3/8-inch Single Sleeve Ratcheting Chuck: Allows quick and easy bit changes and maximum grip
- Built-in LEDs: Illuminate work surface and indicate clutch position
- Innovative Electronic Clutch: Delivers up to 125 in-lbs of torque with 11 settings plus drill mode for complete control in fastening applications
- REDLINK™ Intelligence: Provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger
- REDLITHIUM™ Battery Technology: Superior pack construction, electronics, and performance deliver more work per charge and more work over pack life than any battery on the market
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242242221 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H2 |
| Package Length (in) | 12.10" |
| Package Width (in) | 4.25" |
| Package Height (in) | 2.95" |
| Manufacturer Part Number | 2615-20 |
| Battery System | M18™ |
| Brushless Motor | No |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Chuck Type | Single Sleeve |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 11.25 Inches |
| FUEL | No |
| Hammer Function | No |
| Material | Metal |
| Maximum RPM | 1500 |
| Maximum Torque (in-lbs) | 125 |
| Motor Type | Brushed |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Number of Clutch Settings | 12 |
| Number of Speed Settings | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Tool Branding | Brushed |
| Rotations Per Minute Range (RPM) | 0-1,500 |
| Surge | Not Featured |
| Voltage | 18 |
| Weight Excluding Battery (lb) | 2.7 |
| Country of Origin | China |