SKU: M262720
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$149.99
Features
Specifications
The M18™ cut out tool is the fastest, most compact tool in the market. With our 4-pole motor this tool delivers up to 20% faster cuts than other tools in the market. The REDLINK™ Intelligence provides overload protection to defend against abusive situations. The REDLITHIUM™ 3.0 Ah battery provides up to 120 outlet boxes per charge. The best in class ergonomics allow for increased comfort during all day work.
- 4-pole motor: 28,000 RPM's
- Compatible with all M18™ batteries and chargers
- Delivers up to 20% faster cuts than other tools in the market
- LED Light
- Part of the M18 System of over 125+ tools
- REDLINK intelligence provides overload protection to defend against abusive situations
- REDLITHIUM™ 3.0Ah battery provides up to 120 cuts on one charge
- Tool Free Depth Adjustment
- Vent on top of tool to blow debris away from the user
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242475384 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H1 |
| Package Length (in) | 11.00" |
| Package Width (in) | 4.65" |
| Package Height (in) | 3.85" |
| Manufacturer Part Number | 2627-20 |
| Badge Branding | Not Applicable |
| Battery Amp Hour (Ah) | 3 |
| Battery System | M18™ |
| Brushless Motor | No |
| Chuck Type | Keyless |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 8.95 Inches |
| FUEL | No |
| Handle Type | NA |
| Material | Plastic |
| Motor Type | Not Applicable |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Tool Branding | Not Applicable |
| Voltage | 18 |
| Country of Origin | Vietnam |