Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18™ Dual Bay Simultaneous Super Charger with 4 Point Mounting delivers up to 6X faster charging to 80%, maximizing productivity by reducing downtime throughout the day. In just 35 minutes, users can charge an M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ XC8.0 or FORGE™ HD12.0 Battery to 80%, allowing them to get back to work faster than ever before. Super Chargers are Milwaukee’s fastest chargers, providing you with the fastest charge times for all of your M18™ REDLITHIUM™ batteries. The M18™ Dual Bay Simultaneous Super Charger is COOL-CYCLE™ Capable. COOL-CYCLE™ Active Cooling System provides high-speed cooling for less downtime. The active cooling feature works with M18™ batteries that have COOL-CYCLE™ capability. This Super Charger is capable of simultaneously charging up to 2 batteries by leveraging CHARGE ADAPT™ Adaptive Charge Distribution to distribute power between bays for maximized productivity. The charger features REDLINK™ Intelligence and communicates directly with your battery to monitor cell voltage, temperature, and charge status to optimize the performance and maximize the life of the pack. Equipped with 4-point mounting, the Super Charger is designed to be mounted anywhere from in the back of a van to an enclosed trailer for charging on the go.
- COOL-CYCLE™ active cooling system provides high-speed cooling for less downtime
- Delivers up to 6X faster charging to 80%
- CHARGE ADAPT™: adaptive charge distribution
- COOL-CYCLE™ high-speed cooling enables hot packs to charge faster and increase productivity in high demand applications
- 4-Point mounting enables charger to be mounted in vans or trailers for on-the-go charging
- Leverages CHARGE ADAPT™ to deliver adaptive simultaneous charging of 2 M18™ Batteries
- 35 minute Super Charge of the M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ XC8.0 or HD12.0 Batteries to 80%
- 15 minute supercharge on the M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ XC6.0 to 80%
- On board LED Indicator communicates charger/pack performance
- Compatible with all M18™ REDLITHIUM™ Batteries
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242192625 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I2 |
| Package Length (in) | 6.30" |
| Package Width (in) | 14.84" |
| Package Height (in) | 7.48" |
| Manufacturer Part Number | 48-59-1816 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Charger Volts Allowed | 18 |
| Color / Finish | Red; Black |
| Cord Length | 6.24 ft |
| CSA Certified | No |
| ENERGY STAR® Qualified | No |
| ETL Listed | No |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Length | 14.20 Inches |
| UL Listed | Yes |
| UL Listed Recharge Adapter | No |
| Accepts Battery Sizes | 18V |
| Automatic Shut-Off | No |
| Battery Voltage (V) | 18 |
| Power Source | Electrical Outlet |
| Input Voltage | 120 |
| Input Amperage | 6 |
| Weight | 6.00 Pounds |