Features
Specifications
Downloads
The MILWAUKEE® M18™ Redlithium™ Forge™ XC8.0 Starter Kit delivers high output™ & 12.0 power in a smaller size and the longest life. REDLITHIUM™ FORGE™ are Milwaukee's most powerful, fastest charging, and longest life batteries. The Redlithium™ Forge™ XC8.0 delivers 8 amp hours of runtime, but with the same power as the M18™ Redlithium™ High Output™ HD 12.0 in a smaller size and lighter weight design. Designed with resistant housing for increased protection against exposure to common oils, greases, & solvents. Built-in REDLINK™ Intelligence protects the battery from overloads, preventing damage to cordless power tools. The REDLITHIUM™ FORGE™ XC8.0 battery is fully compatible with 275+ M18™ solutions. The M18™ & M12™ Rapid Charger charges battery packs up to 40% faster, reducing downtime and maximizing productivity. The battery charger accepts all M18™ and M12™ batteries, providing a charging upgrade for both systems. The battery charger communicates directly with your battery pack to monitor cell voltage, temperature, and charge status to ensure a full charge.
- Delivers High Output™ 12.0 power in a smaller size and lighter weight
- COOL-CYCLE™ Active Cooling System provides high-speed cooling for less downtime with COOL-CYCLE™ capable chargers
- Longest life for the most recharges and best performance over the life of the pack
- REDLITHIUM™ FORGE™ provides the most powerful, fastest charging, and longest life batteries
- Fully compatible with the M18 system, featuring 250+ tools
- Patented ingress coating provides increased protection to maximize active cooling through an upgraded venting design
- Best protection form jobsite, weather, and environmental conditions
- PWR Level 4 on the REDLITHIUM™ Power scale
- Resistant housing designed to provide increased protection against exposure to common oils, greases, and solvents
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242812639 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I2 |
| Package Length (in) | 13.78" |
| Package Width (in) | 20.67" |
| Package Height (in) | 14.92" |
| Manufacturer Part Number | 48-59-1881 |
| Amp-hour | 8.0 |
| Battery Chemistry | Lithium Ion |
| Battery Package Count | 1 |
| Battery Voltage (V) | 18 |
| Color / Finish | Black, Red |
| Compatibility | Milwaukee M18 Tools |
| Housing Material | Glass Filled Nylon |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Weight | 2.380 lbs |
| Battery Charger Included | Yes |
| Cord Length | 6 ft |
| Product Storage Included | No Case Included |
| Additional Contents | Battery Charger |