Features
Specifications
The Milwaukee® M18™ jobsite radio/charger is the first charging radio to bring the power of Bluetooth® to the jobsite, while delivering the industry's best reception and sound. The most advanced radio of its kind, the M18™ jobsite radio/charger features a Bluetooth® receiver so you can stream rich, full sound wirelessly from over 100 Ft. away. Its unique battery charger allows you to charge any M18™ battery without sacrificing reception or sound quality. For added versatility, a high-power USB port allows you to charge most portable electronic devices over 50% faster than any competitor. The M18™ radio/charger's lightweight, high-strength design includes a reinforced roll cage for protection from weather and abusive jobsite conditions. The radio/charger also offers the industry's largest on-board, weather-sealed storage compartment to protect your small belongings and smart phones. A 16 in. auxiliary input cord and 2 AAA batteries are included.
- Built-In Charger: Quick, convenient charging of all M18™ batteries
- Customizable Equalizer and 10-Station Preset: Delivers personalized, enhanced sound
- Exclusive Digital Bluetooth® Receiver: Streams audio wirelessly from over 100 feet away
- On-Board Bottle Opener: For convenience on and off the jobsite
- Premium Speakers and 40-Watt Amplifier: Produce a rich, full sound
- Reinforced Roll Cage and Metal Handles: Protects against abusive jobsite conditions
- USB Power Port: 50% faster device charging, plugged in or on the go
- Weather-Sealed Compartment: Offers on-board protection for small belongings and a smart phone
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242317837 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H5 |
| Package Length (in) | 17.10" |
| Package Width (in) | 13.40" |
| Package Height (in) | 13.20" |
| Manufacturer Part Number | 2792-20 |
| Battery Charger Input Voltage | 18 |
| Battery Charging Capabilities | Charges All M18™ Batteries |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Red |
| Depth | 12 Inches |
| Display Type | Yes |
| Dual-Power | Yes |
| M12/M18 Compatible | No |
| Material | Plastic |
| PACKOUT Compatible | No |
| Power Supply Compatible | Yes |
| Voltage | 18 |
| Weather Resistant | Yes |
| Country of Origin | China |