Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18™ Work Light lasts 600X longer than conventional incandescent light bulbs and is powered by M18™ REDLITHIUM™ batteries. The LED work light features a 135° rotating head to easily direct the light beam at the desired work area and an integrated hook allows for hands-free use. The cordless work light features a sealed aluminum head to provide impact and weather resistance and comes with a limited lifetime LED warranty, the LEDs never need to be replaced.
- Integrated hook: Hands Free
- Impact resistant Lens
- Up to 29 Hours of Run-Time with XC5.0 M18™ Battery
- Circular design
- Impact Resistant Lens
- LED Limited Lifetime Warranty: LEDs never need to be replaced
- Part of the M18™ System, featuring 200+ solutions
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242199143 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H5 |
| Package Length (in) | 10.90" |
| Package Width (in) | 7.45" |
| Package Height (in) | 3.45" |
| Manufacturer Part Number | 2735-20 |
| Battery Amp Hour (Ah) | 1.4 |
| Battery Charging Capabilities | Not Applicable |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Black;Gray;Red |
| Depth | 7.45 Inches |
| Dual-Power | No |
| Material | Rubber |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| PACKOUT Compatible | No |
| Switch Type | Push Button |
| Voltage | 18 |
| Country of Origin | China |