Features
Specifications
The M18™ & M12™ rapid charger charges packs up to 40% faster, reducing downtime and maximizing productivity. The charger accepts all M18™ and M12™ batteries, providing an upgrade for both systems. Featuring REDLINK™ Intelligence, it communicates directly with the battery to monitor cell voltage, temperature, and charge status to optimize the performance and extend the life of the pack. As an added level of communication, the charger indicates when the battery reaches an 80% charge, providing confidence that a substantial amount of work can be completed without waiting for a full charge.
- Charges all M12™ and M18™ batteries
- Charges batteries up to 40% faster
- REDLINK™ Intelligence: Charger Communicates with the Battery Pack to Ensure Optimum Performance and Extend Life
- Sequential charging: automatically charges the second inserted pack once the first pack is fully charged
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242357741 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I2 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 8.65" |
| Package Height (in) | 4.35" |
| Manufacturer Part Number | 48-59-1808 |
| Badge Branding | Rapid Charger |
| Battery Charger Input Voltage | 120 |
| Battery Charger Output Voltage | 18 |
| Battery System | M18™ |
| CHARGE ADAPT | No |
| Color Finish | Red |
| COOL-CYCLE | No |
| Cord Length | 6 ft |
| Depth | 6.1 Inches |
| Material | Polycarbonate |
| Maximum Input Amps (A) | 2.75 |
| Maximum Output Amps (A) | 6 |
| PACKOUT Compatible | No |
| Power Source | Electrical Outlet |
| Recommended Charging Temperature (°F) | 40-105 |
| Voltage | 18 |
| Wall Mounting | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |