SKU: M262620
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$149.99
Features
Specifications
The M18™ multi-tool is one of the most versatile jobsite tools. This 18 V cordless oscillating tool is ideal for remodelers, flooring contractors, maintenance repair technicians, and electricians that tackle awkward applications on jobsites. The M18™ multi-tool runs 11,000 to 18,000 OPM with constant power technology to maintain speed under load. This tool includes a tool-free blade change. Milwaukee® Durability with under the hood all metal gearbox, battery isolation, and REDLITHIUM™ intelligence.
- All-metal gear case: Provides added jobsite durability
- Built-in LED light: Illuminates dark work spaces
- Powerful motor: Delivers 11,000 to 18,000 OPM
- REDLITHIUM™ Battery Technology: Superior pack construction, electronics, and performance deliver more work per charge and more work over pack life than any battery on the market
- Tool Free Blade Change for Faster Accessory Changes
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242313655 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 21, Section I1 |
| Package Length (in) | 12.25" |
| Package Width (in) | 4.65" |
| Package Height (in) | 3.45" |
| Manufacturer Part Number | 2626-20 |
| Battery Charger Input Voltage | 120 |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 5.12 Inches |
| FUEL | No |
| Material | Glass Filled Nylon |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Voltage | 18 |
| Weight - Battery Installed (lb) | 2.65 |
| Country of Origin | Vietnam |