Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18™ Flood Light/Charger w/ PACKOUT™ Compatibility provides all day multi-directional lighting and charging. This portable light delivers 3000 Lumens of TRUEVIEW™ High Definition Output and is fully compatible with the PACKOUT™ Modular Storage System. Three independent rotating light heads allow for complete control over lighting direction whether using it on a PACKOUT™ stack or as a dedicated light off the stack. Manage output and runtime on this portable work light with three different modes (All Lights, Main Panel, or Back/Front Lights), each including high, medium, and low settings to achieve up to 31 hours of runtime with one M18™ REDLITHIUM™ XC 5.0 Battery. The AC input allows for all day runtime and M18™ Battery charging. Charge devices with the 2.1AMP USB output and store small items inside the storage compartment.
- 3 Independent Pivoting Light Heads Provide 3000 Lumens of TRUEVIEW™ High Definition Output Lighting
- Full System Compatibility with PACKOUT™ Modular Storage System - Lighting on and off the stack
- Integrated M18™ and USB device charging
- 9 Modes for up to 31 Hours of Run-Time
- IP54 Rated: Water and Dust Resistant
- 180 Degrees of Vertical Rotation
- 300 Degrees of Horizontal Rotation
- Dual Power: Powered by Extension Cord or M18™ Battery
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242559800 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H5 |
| Package Length (in) | 17.40" |
| Package Width (in) | 10.00" |
| Package Height (in) | 9.70" |
| Manufacturer Part Number | 2357-20 |
| Battery Charging Capabilities | Charges All M18™ Batteries |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Red |
| Depth | 16.8 Inches |
| Dual-Power | Yes |
| Material | Plastic |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| PACKOUT Compatible | Yes |
| Power Source | Cordless or Corded |
| Switch Type | Push Button |
| Voltage | 18 |
| Country of Origin | China |