Features
Specifications
Downloads
The M18™ REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ XC6.0 battery pack provides 50% more power and runs 50% cooler vs M18™ REDLITHIUM™ XC battery packs. The optimized combination of size and increased power provides a great solution for the entire range of M18™ products. It delivers fade-free power and runs substantially cooler through heavy applications, allowing tradesmen to push their cordless tools harder and longer than ever before. The M18™ REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ XC6.0 provides increased power in extreme cold weather conditions (below 0 deg F) and delivers more work per charge, driving corded replacement on the jobsite. The REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ XC6.0 battery is fully compatible with 150+ M18™ solutions.
- Offers long-lasting performance and the best protection against jobsite conditions
- Onboard fuel gauge displays remaining runtime
- REDLINK™ Intelligence provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery, and charger
- Powers more than 150 M18™ cordless solutions
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242533114 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I1 |
| Package Length (in) | 10.15" |
| Package Width (in) | 7.40" |
| Package Height (in) | 3.45" |
| Manufacturer Part Number | 48-11-1862 |
| Battery Amp Hour | 6 Ah |
| Battery Branding | REDLITHIUM™ FORGE™ |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 5.46" |
| Fuel Gauge | Yes |
| Material | Plastic;Rubber |
| Oil, Grease, and Solvent Resistant | Yes |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Level | PWR4 |
| Recharge Time (Rapid Charger) | 61 min |
| Recharge Time (Standard Charger) | 110 min |
| Recharge Time (Super Charger) | 25 min |
| Voltage | 18V |
| Country of Origin | China |