Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18™ Brushless Threaded Rod Cutter is a dedicated cutting solution for the most common threaded rod sizes. This includes coarse 1/4", 3/8" and 1/2" mild steel and 1/4" and 3/8" stainless steel threaded rod. The cordless threaded rod cutter is powered by a brushless motor and delivers 400+ cuts while powered by an M18™ REDLITHIUM™ 2.0Ah Battery. The four-sided cutting dies cut all sizes of threaded rod on one tool by simply rotating the dies. The all thread cutter has the clearest line of sight and delivers clean, burr-free cuts allowing nuts to be threaded on by hand. The rod cutter has optimized blade geometry and cut speed to prevent chips and sparks. The tool has auto jaw opening for fast, repetitive cuts while a reverse button helps prevent unintended cuts. The tool's centered grip provides the best balance for one-handed overhead trims, while the flat horizontal design provides a stable surface for benchtop cuts.
- 1-1/2" Trim Length Delivers Even, Uniform Cuts Every Time
- Auto Jaw Opening for Fast, Repetitive Cuts
- Brushless Motor provides more power, more run-time, and longer life
- Centered Grip Optimized for One-Handed Overhead Operation
- Clearest Line of Sight While Making Overhead Cuts
- Cuts 1/4", 3/8" & 1/2" Mild Steel, 1/4" & 3/8" Stainless Steel, Coarse Threaded Rod
- Delivers 400+ Cuts on 3/8" Mild Steel Per Charge with a M18™ 2.0Ah Battery
- Delivers Clean, Burr-Free Cuts for Threading Nuts on by Hand
- Easy Die Changes Using Allen Key Stored On Tool
- Flat Horizontal Position for Benchtop Use
- Four Sided Rotatable Cutting Dies Allow You to Cut Three Different Sizes of Threaded Rod with the Same Tool
- Improved Cutting, No Chips or Sparks
- LED Light Illuminates Cut Area
- Powers through 1/2" Mild Steel & 3/8" Stainless Steel Threaded Rod in Seconds
- Reverse Button for Unintended Cuts
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242505746 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H4 |
| Package Length (in) | 11.10" |
| Package Width (in) | 7.70" |
| Package Height (in) | 7.10" |
| Manufacturer Part Number | 2872-20 |
| Battery Charger Input Voltage | 120 |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 10 Inches |
| FUEL | No |
| Material | Reinforced Nylon |
| Motor Type | Brushless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | Brushless (Not FUEL™) |
| Voltage | 18 |
| Weight - Battery Installed (lb) | 8.7 |
| Weight Excluding Battery (lb) | 7.7 |
| Country of Origin | China |