Features
Specifications
90deg 2" Full Port Flange Sweep Elbow, Poly
- Direct replacement for standard 90 deg flanged couplings
- Positive seals
- Quick and easy assembly
- Easy on/off hose connections
- 360 deg orientation
- Improved flow for more gpm
- Maximum operating pressure 300 psi
| Brand | Banjo |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section M2 |
| Package Length (in) | 2.60" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 2.40" |
| Manufacturer Part Number | M220SWP90 |
| Angle | 90 deg |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Dimensions | 2 in |