#8 2-1/2 in Flat Countersunk Head Phillips Machine Screw
SKU: MF1032X212S
| Location: Aisle 17, Section C5
$0.21
160 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
Machine Screw, #10-32, UNF, 2-1/2 in Overall Length, Flat Countersunk Head Type, Phillips Drive Type, 82 deg Countersink Angle, Grade 18-8 Grade, Stainless Steel, Plain, ASME B18.6.3 Standards
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section C5 |
|---|---|
| Package Length (in) | 2.50" |
| Package Width (in) | 0.50" |
| Package Height (in) | 0.50" |
| Thread Size | #10-32 |
| Thread Type | UNF |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Head Type | Flat Countersunk |
| Drive Type | Phillips |
| Countersink Angle | 82 deg |
| Grade | Grade 18-8 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Standards | ASME B18.6.3 |