Features
Specifications
Machine Screw, 3/8-16, UNC, 2-1/2 in Overall Length, Flat Countersunk Head Type, Phillips Drive Type, 82 deg Countersink Angle, Grade 18-8 Grade, Stainless Steel, Plain, ASME B18.6.3 Standards
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section C4 |
|---|---|
| Package Length (in) | 2.50" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 0.75" |
| Thread Size | 3/8-16 |
| Thread Type | UNC |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Head Type | Flat Countersunk |
| Drive Type | Phillips |
| Countersink Angle | 82 deg |
| Grade | Grade 18-8 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Standards | ASME B18.6.3 |