Features
Specifications
Machine Screw, #8-32, UNC, 3 in Overall Length, Flat Countersunk Head Type, Phillips Drive Type, 82 deg Countersink Angle, Grade 18-8 Grade, Stainless Steel, Plain, ASME B18.6.3 Standards
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section C5 |
|---|---|
| Package Length (in) | 2.50" |
| Package Width (in) | 0.50" |
| Package Height (in) | 0.50" |
| Thread Size | #8-32 |
| Thread Type | UNC |
| Overall Length | 3 in |
| Head Type | Flat Countersunk |
| Drive Type | Phillips |
| Countersink Angle | 82 deg |
| Grade | Grade 18-8 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Standards | ASME B18.6.3 |