#8-32 1-1/4 in Flat Head Phillips Machine Screw
SKU: MF832X114
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$0.11
- Buy 100 for $0.09 each and save 18%
Features
Specifications
Phillips flat head machine screws are used for applications including construction, industrial, commercial and more. Phillips flat head machine screws are made of steel for long lasting durability and dependability. Screws are designed for pre-tapped hole or nut assembly to form a mating thread. Units are used when fastener protrusions above the mating surface is unacceptable.
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section C2 |
|---|---|
| Package Length (in) | 1.25" |
| Package Width (in) | 0.50" |
| Package Height (in) | 0.50" |
| Thread Size | #8-32 |
| Overall Length | 1-1/4 in |
| Head Type | Flat |
| Drive Type | Phillips |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |