#8 1-1/2 in Round Head Phillips Machine Screw
SKU: MR832X112S
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$0.17
- Buy 100 for $0.14 each and save 18%
Features
Specifications
Machine Screw, #8-32, UNC, 1-1/2 in Overall Length, Round Head Type, Phillips Drive Type, Grade 18-8 Grade, Stainless Steel
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section C4 |
|---|---|
| Package Length (in) | 1.75" |
| Package Width (in) | 0.50" |
| Package Height (in) | 0.50" |
| Thread Size | #8-32 |
| Thread Type | UNC |
| Overall Length | 1-1/2 in |
| Head Type | Round |
| Drive Type | Phillips |
| Grade | Grade 18-8 |
| Material | Stainless Steel |