Features
Specifications
Downloads
These IRWIN HANSON Machine Screw Taps are great for routine maintenance, repair work and for re-threading where high accuracy and tolerance thread is not critical. These taps have straight flutes that are ground to provide rapid chip removal for efficient threading. Each tap produces a class 2B thread and is designed for hand-threading work in a variety of materials.
- Ideal for routine maintenance, repair work and for rethreading where high accuracy and tolerance thread is not critical
- Straight flutes are ground to provide rapid chip removal for efficient threading
- Designed for hand threading work in a variety of materials
- Taps produce a class 2B thread
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 042526080241 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I2 |
| Package Length (in) | 2.25" |
| Package Width (in) | 0.25" |
| Package Height (in) | 0.25" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.200 in |
| Length | 2.300 in |
| Width | 0.200 in |
| Weight | 0.012 lbs |
| Product Type | TAP |
| Battery Included | No |
| Warranty | NLW |
| Unit Of Measure | Metric |