Features
Specifications
Machine Bushing, Wide Rim, 1-7/8 in Inside Dia, 3-3/8 in Outside Dia, 0.075 in Thickness, Carbon Steel, Plain, 14 ga, HRC 30 Hardness, ASTM F844 Standard, Yes RoHS Compliant
- Sometimes referred to as plain bearings, wide rim machine bushings are washer shaped precision bearings often used as a spacer on shafts
- A plain finished part is one that has not been treated or had a finish applied to it for additional protection
- Economical solution when parts are frequently changed out or don't have exposure to corrosion
- Carbon steel is an iron alloy with the main additive agent being carbon at up to 2% content level
- Carbon steel is durable, affordable and generally easy to work with
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 16, Section D5 |
|---|---|
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Type | Wide Rim |
| Inside Diameter | 1-7/8 in |
| Outside Diameter | 3-3/8 in |
| Thickness | 0.075 in |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Plain |
| Gauge | 14 ga |
| Hardness | HRC 30 |
| Standard | ASTM F844 |
| RoHS Compliant | Yes |