3/4 in 1-1/4 in Carbon Steel Narrow Rim Machine Bushing
SKU: MW34
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$0.30
- Buy 25 for $0.27 each and save 10%
Features
Specifications
Machine Bushing, Narrow Rim, 3/4 in Inside Dia, 1-1/4 in Outside Dia, 0.075 in Thickness, Carbon Steel, Plain, 14 ga, HRC 30 Hardness, ASTM F844 Standard, Yes RoHS Compliant
- Sometimes referred to as plain bearings, narrow rim machine bushings are washer shaped precision bearings often used as a spacer on shafts
- A plain finished part is one that has not been treated or had a finish applied to it for additional protection
- Economical solution when parts are frequently changed out or don't have exposure to corrosion
- Carbon steel is an iron alloy with the main additive agent being carbon at up to 2% content level
- Carbon steel is durable, affordable and generally easy to work with
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 16, Section D6 |
|---|---|
| Package Length (in) | 0.20" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Type | Narrow Rim |
| Inside Diameter | 3/4 in |
| Outside Diameter | 1-1/4 in |
| Thickness | 0.075 in |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Plain |
| Gauge | 14 ga |
| Hardness | HRC 30 |
| Standard | ASTM F844 |
| RoHS Compliant | Yes |