Features
Specifications
Downloads
The Maestro 4-speed fan control and LED dimmer helps you achieve the ideal comfort level for your home. This Maestro device allows you to dim your LED lights and adjust your fan speed all from one wall control, eliminating the inconvenience of pull chains! This product works with up to 75W of dimmable LEDs or CFLs or up to 250W of incandescent or halogen bulbs; fan control works with up to 1.5A ceiling paddle fan.
| Brand | Lutron |
|---|---|
| Date Added | Jan 11, 2026 |
| UPC | 784276239264 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D2 |
| Package Length (in) | 2.30" |
| Package Width (in) | 2.30" |
| Package Height (in) | 4.75" |
| Manufacturer Part Number | MACL-LFQH-WH |
| Connector Type | Screw |
| Circuit Type | 1-way |
| Actuator Type | Push Button |
| Contact Material | Acetal |
| International Protection Rating | IP54 |
| Number of Positions | 5 |
| Controller Type | Remote control |
| Control Method | App |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi |
| Color | White |