VEGA
2-9/16 in S2 Modified Steel Magnetic Nutsetter
SKU: D12252
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$47.99
/ Pack
/ Pack
Features
Specifications
The Vega Industries, Inc. 165MN916 Nutsetter is a must-have for any serious mechanic or do-it yourselfer. It can be used to install nuts on bolts and studs in your vehicle's engine block, suspension system and other components. The product has two 9/16" Mag nut setters that are designed to fit into tight spaces where you need them most.
- Prop65 Warning: Cancer and Reproductive Harm
| Brand | VEGA |
|---|---|
| UPC | 843854003731 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 21, Section H2 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | 165MN916 |
| Overall Length | 2-9/16 in |
| System of Measurement | Imperial |
| Material | S2 Modified Steel |
| Finish | Gunmetal Gray |
| Color | Grey |
| Drive Size | 1/4 in |
| Opening Size | 9/16 in |
| Drive Type | Female Hex |