Magic Heat™
10-5/8 in 18-1/4 in 14-1/4 in Heat Reclaimer
SKU: MH8
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$349.99
Features
Specifications
Heat Reclaimer, 10-5/8 in Width, 18-1/4 in Height, 14-1/4 in Depth, Black, All Types of Heating Equipment
- Magic Heat Will Reclaim up to 30% of Lost Heat from a Stove and Distribute it into the Home
- Designed for use with all Types of Heating Equipment with Inside Flue Temperatures Exceeding 350 deg F/177 deg C, Skin Temperatures of 250 deg F/121 deg C
- Can use Thermostatic Control or Run Continuously
- Thermostat Control Mode ON at 150 deg F/66 deg C, OFF at 120 deg F/44 deg C
- BTU Output Variable 8000 Btu minimum - 30000 maximum
- Plugs into any Standard Outlet
- Fan 8 in 225 CFM, Motor 120 V/60 Hz
- One year Limited Warranty
| Brand | Magic Heat™ |
|---|---|
| UPC | 020729200079 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section D4 |
| Package Length (in) | 18.80" |
| Package Width (in) | 13.80" |
| Package Height (in) | 21.40" |
| Manufacturer Part Number | MH8R |
| Width | 10-5/8 in |
| Height | 18-1/4 in |
| Depth | 14-1/4 in |
| Color | Black |
| For Use with | All Types of Heating Equipment |