Magic Heat
MH-6R Heat Reclaimer, Black, For: 6 in Bottom Crimp Chimney Systems
SKU: MH6
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$334.99
Features
Specifications
Magic Heat Heat Reclaimer, Specifications: 8000 to 30000 Btu, Black, Dimensions: 18-1/4 in H x 10-5/8 in W x 14-1/4 in D, Suitable for: 6 in Bottom Crimp Chimney Systems
- Magic Heat will reclaim up to 30% of lost heat from a stove and distribute it into the home
| Brand | Magic Heat |
|---|---|
| UPC | 020729200048 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section D3 |
| Package Length (in) | 18.80" |
| Package Width (in) | 13.60" |
| Package Height (in) | 21.20" |
| Manufacturer Part Number | MH6R |
| Color | Black |
| Dimensions | 18-1/4 in H x 10-5/8 in W x 14-1/4 in D |
| Specifications | 8000 to 30000 Btu |
| Suitable for | 6 in Bottom Crimp Chimney Systems |