KAT'S
Thermostatically Controlled Magnet Heater 110 V 200 W
SKU: 1153
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$114.99
Features
Specifications
A magnetic heater is an electric heater that heats the engine or transmission of a vehicle to give quicker starts and protects your engine from damage that can occur during cold weather starts. Warmed engines also deliver better fuel economy, plus improves oil flow to provide better lubrication to the engine, which reduces wear and increases engine life. Oil and transmission fluids thicken and do not circulate well at cold temperatures. Magnetic heaters transmit heat continuously to keep oils fluid, giving you instant lubrication when starting your engine. Magnetic heaters appeal to the automotive, heavy duty and farm supply segments, as they have a myriad of uses.
- Uses include snow blowers, chainsaws, snowmobiles or other small engines
- Applications can include oil pan, engine block, battery holder or intake manifold
- May also be used for warming hydraulic systems or thawing frozen gutters, livestock feeders, locks and pipes
- Convenient, reliable with no mechanical installation
- Thermostatically controlled
| Brand | KAT'S |
|---|---|
| UPC | 040548005303 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section T6 |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Manufacturer Part Number | 1153 |
| Type | Thermostatically Controlled |
| Voltage Rating | 110 V |
| Wattage | 200 W |
| For Use with | Snow Blowers, Chainsaws, Snowmobiles, or Other Small Engines |
| Application | For engine blocks, oil pans, snowblowers and hydraulic systems |