Features
Specifications
Spring loaded electrode secures ground to work surface. Rotating stud assembly allows ground wire to rotate 360 degrees. BESSEY. Simply better.
- Quality magnetic ground clamp with brass center post
- Max amperage is 250 amps
- Strong 55 pound pull magnet
- Convenient handle for disconnecting magnet from work piece
| Brand | Bessey Tools |
|---|---|
| UPC | 788502090506 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section N3 |
| Manufacturer Part Number | MGC-1 |
| Country of Origin | India |
| Length | 2.425 in |
| Width | 6.7 in |
| Height | 3.8 in |
| Product Group | Magnet |
| Spindle Thread Pitch | 1/2-12 BSW |
| GPC (Brick) | 10003464 |
| Spindle Dia | 0.5 in |
| Magnetic Pull | 55 lbs |