Features
Specifications
These magnets lift, hold and retrieve metal objects up to 100X their own weight! Use as small tool holders, door stops, magnetic clamps and fixture holders or separate magnetic from non-magnetic materials. Latch magnets feature welded solid steel construction and can be used to secure gates or doors.
| Brand | Master Magnetics |
|---|---|
| UPC | 095421072019 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section I6 |
| Package Length (in) | 5.60" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Height | 4-1/4" |
| Material | Steel |
| Pull Force | 50 lb |
| Suitable for | Secure Gates or Doors |