Features
Specifications
Handle magnets clean-up scattered ferrous metal objects, including screws, nuts, and bolts. Lift or position medium weight objects including tools and lights. Each features solid steel construction with welded handles.
| Brand | Master Magnetics |
|---|---|
| UPC | 095421072149 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section I6 |
| Package Length (in) | 5.60" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Color | Red |
| Height | 4-1/2" |
| Includes | Bolts Nuts and Screws |
| Length | 4" |
| Material | Steel |
| Pull Force | 100 lb |
| Suitable for | Medium Weight Objects |
| Width | 3/4" |