Features
Specifications
They hold through glass! simply place a magnet on each side of the glass, then hang the sign or decoration. Can be used with single pane windows or as single hooks on metal doors. If used on a metal surface, each hook will hold up to 35 lb protective coating helps prevent scratching. Recommended use for single-pane windows only.
| Brand | Master Magnetics |
|---|---|
| UPC | 095421072545 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section I6 |
| Package Length (in) | 6.80" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Dimensions | 10" L x 7.8" W x 8.7" H |
| Finish | Chrome |
| Number Of Hooks | 2 |
| Weight Capacity | 35 lb |