Features
Specifications
Attach an acme-threaded standard broom handle to this pre-threaded magnetic base. Use the wing nut to adjust the handle angle to desired position. Reach tools, nuts, bolts, and other ferrous metal items with ease.
| Brand | Master Magnetics |
|---|---|
| UPC | 095421075089 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section I6 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | C1045 |
| Diameter | 3-1/4" |
| Height | 7" |
| Pull Force | 65 lb |