Features
Specifications
A low-cost time saver, transfer and pick up nails, screws, nuts or any small metal objects, then pull the handle to release the objects in the desired location. Smooth, uninterrupted sides allow for fast burrowing. Prevents injuries from sharp metal objects. Its heavy-duty canister is lightweight and features an easy-to-grip handle. Lifts up to 1 lb of 2-1/2" nails.
| Brand | Master Magnetics |
|---|---|
| UPC | 095421075409 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section I6 |
| Package Length (in) | 9.80" |
| Package Width (in) | 4.80" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Diameter | 3-1/2" |
| Height | 9-1/2" |
| Length | 6-3/4" |
| Pull Force | 1 lb |