SHOP FOX
Magnetic Base Dial Indicator
SKU: WD3207
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$59.99
Features
Specifications
The Model D3207 magnetic base with dial Indicator in case is the best value in precision measuring instruments. Powerful magnetic base with infinitely adjustable control arm, fine tuning beam and magnetic switch. Add to this the 1" travel dial indicator with divisions of 0.001 in, 0.100 in per revolution and a 0.100" counter and any setup job is a snap.
| Brand | SHOP FOX |
|---|---|
| UPC | 769433110587 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section H4 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 12.00" |
| Package Height (in) | 4.75" |
| Manufacturer Part Number | D3207 |
| Suitable For Use With | Table Saw With Riving Knife |