Features
Specifications
Buyers Products Portable 4" wide LED beacon runs on two D batteries and can be used for multiple applications, such as roadside and personal visibility. The beacons feature a magnetic base and carrying strap. Beacons can be operated via the automatic light sensor or a standard on/off switch.
- Completely portable, this beacon is wireless and runs on two D batteries
- Temporary mounting options include a magnetic base and hanging strap
- Integrated light sensor for automatic operation
- Features an O-ring base seal for weatherproof operation
| Brand | Buyers Products |
|---|---|
| UPC | 724920141789 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section M3 |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 3.80" |
| Type | Portable |
| Size | 4.75" H |
| Mounting | Magnetic |
| Color | Amber |
| Housing Material | Plastic |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Number of LED | 24 |