VEGA
7/16" x 6" Magnetic Nutsetter, 5 pack
SKU: D12288
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$47.99
/ Pack
/ Pack
Features
Specifications
7/16" x 6" Magnetic Nutsetter, 5 pack
- All nutsetters are precision forged from S2 modified shock resistant steel.
- Lobular design reduces stripping damage of hex head fasteners by driving the fastener on the sides instead of on the corners.
- Rounded shape design in the opening that reduces stripping damage of hex head fasteners by driving the fastener on the sides instead of on the corners.
| Brand | VEGA |
|---|---|
| UPC | 843854000303 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 21, Section H1 |
| Package Length (in) | 6.80" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | 1150MN716S |
| Point Size | 7/16 in |
| Overall Length | 6 in |
| Shank Size | 1/4 in |
| Shank Type | Hex |
| Material | S2 Steel |
| Finish | Gunmetal Gray |