Features
Specifications
Magnum® guns for MIG or flux-cored welding feature our classic curved handle and are available in a number of amperage ranges for use in many applications.
- Extremely small, lightweight gun that's great for most home, farm and small shop projects, autobody work and light maintenance or repair applications. Includes gun connector
- One-piece modular trigger assembly - Molded out of high heat resistant material to withstand head and spatter and ensure long life
- Gun tube design - Armored with an electrically insulated metal jacket optimizing fine wire welding performance
- Abrasion-resistant, extruded rubber jacket - Adds strength and long life to the cable
- Classic curved handle - Lightweight and balanced, providing a comfortable grip to reduce fatigue
| Brand | Lincoln Electric |
|---|---|
| UPC | 015082671451 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 05, Section M4 |
| Package Length (in) | 18.25" |
| Package Width (in) | 19.00" |
| Package Height (in) | 3.50" |
| Manufacturer Part Number | K530-6 |
| Series | Magnum® 100L |
| Cable Length | 10 ft |
| Wire Diameter | 0.035 in |
| Neck Tube Angle | 60 deg |
| Current Rating | 100 A |
| Duty Cycle | 0.4 |