Features
Specifications
The Magnum PRO 250L is the most durable gun of the Magnum PRO L-series family. With sufficient amperage for bigger jobs, the Magnum PRO 250L is recommended for medium duty job shop and production applications.
- Premium tip performance - the large mass of the magnum pro copper plus contact tips help disperse heat, keeping tips cooler and expanding their life. the anti-seize threads prevent tips from seizing in the diffuser
- Comfortable grip - the lightweight curved handle with soft rubber over molding enhances comfort and allows for an easier grip of the gun
- 100% duty cycle - the 175l runs at 100% duty cycle using mixed gas, helping it withstand tough jobs
- Chrome plated gun tube - the chrome plating prevents spatter from adhering to the gun tube, making it last longer
| Brand | Lincoln Electric |
|---|---|
| UPC | 015082915531 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 05, Section M4 |
| Package Length (in) | 18.00" |
| Package Width (in) | 19.00" |
| Package Height (in) | 3.50" |
| Manufacturer Part Number | K4530-2 |
| Type | Air Cooled |
| Series | Magnum® PRO 250L |
| Cable Length | 10 ft |
| Wire Diameter | 0.045 in |
| Neck Tube Angle | 45 deg |
| Current Rating | 250 A |
| Duty Cycle | 1 |