Magtite
U.S. Tape Magtite Imperial Yellow Magnetic Tape Holster
SKU: 59955
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$15.99
Features
Specifications
If you're tired of misplacing your tape measure or having to hook and unhook it from your belt when you need it, try using the Magtite magnetic tape holster. The Magtite has 2 pieces: the magnet holder that hooks onto your belt and a powerful magnet which replaces the belt clip on the back of the tape measure. The Magtite is designed to hold most 16 to 35 foot measuring tapes. The magnet slips easily into the holder and releases quickly when you need your tape measure. Since the Magtite has a powerful 35 lbs. magnetic force which can grip steel studs, I-beams, duct work and many other metal surfaces, you can have easy access to your measuring tape whenever you're working around metal. Just attach your tape measure to the metal surface and you'll find it exactly where you left it.
- Fits all tape sizes from 16 to 35 ft
- Snaps easily into its belt clip holster
- Quick release action
| Brand | Magtite |
|---|---|
| UPC | 727659599555 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28 End Cap |
| Package Length (in) | 6.60" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | 59955 |
| Series | Magtite |
| System of Measurement | Imperial |
| Case Color | Yellow |