Features
Specifications
This main filter works hard to filter fine dust from the air and features a unique TripleV shape with an extensive surface area, allowing it to capture more dust particles and deliver superior filtration performance. This innovative design minimizes rapid clogging and extends the filter's lifespan. It offers the highest level of filtration available from Festool.
- TripleV: The specially designed main filter optimizes performance in compact spaces. This design reduces rapid clogging and extends the filter's lifespan.
- Quick filter replacement: The main filter is easily accessible and can be quickly removed and replaced.
- Cleaner air with a filtration efficiency more than 99.995% filtration.
- Special filter for the SYS-AIR air filter HEPA
| Brand | Festool |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26, Section M1 |
| Package Length (in) | 14.76" |
| Package Width (in) | 10.83" |
| Package Height (in) | 7.48" |
| Manufacturer Part Number | 577975 |
| Type | Accessory |
| Style | Filter |