SKU: XLC02ZB
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$144.99
Features
Specifications
Downloads
The Makita 18V LXT® Lithium-Ion Cordless Vacuum (XLC02ZB, tool only, batteries and charger sold separately) is a compact and powerful solution for fast and efficient cleaning. At only 18-3/4” in length this compact vacuum can be used as a “hand-vac”, or with the floor nozzle extension for floors, carpets, and hard-to-reach spaces. It has a redesigned floor nozzle for improved debris collection, and a bag-less 2-stage cloth filtration system for easy cleaning and quick debris disposal. When using an 18V LXT® 5.0Ah battery (sold separately), users will get up to 33 minutes of continuous use on a single charge. It is compatible with Makita 18V LXT® and 18V LXT® Compact Lithium-Ion batteries. It’s part of Makita’s expanding 18V Lithium-Ion system, the world’s largest cordless tool system powered by 18V Lithium-Ion slide-style batteries. Makita 18V Lithium-Ion batteries have the fastest charge times in their categories, so they spend more time working and less time sitting on the charger. For improved tool performance and extended battery life, Makita created Star Protection Computer Controls™. Star Protection is communication technology that allows the Star Protection-equipped tool and battery to exchange data in real time and monitor conditions during use to protect against overloading, over-discharging and overheating. For increased versatility, the tool can also be powered by Makita 18V LXT® and Compact Lithium-Ion batteries with the star symbol on the battery indicating Star Protection inside.
- Weighs only 2.7 lbs. with battery (battery not included) for reduced operator fatigue
- Black Extension Attachment (456587-4)
- 6" Black Crevice Nozzle (456586-6)
- Up to 33 minutes of continuous use from a single fully charged 18V 5.0Ah LXT® battery (battery not included)
- Increased storage capacity for longer time between waste disposal
- Cloth Vacuum Filter (443060-3)
- 3-year limited warranty
- PERFORMANCE - Up to 33 minutes of continuous use with a 18V 5.0Ah LXT® battery (battery not included)
- Powerful motor delivers up to 46 CFM
- Bagless 2-stage cloth filtration system allows for easier cleaning and quicker debris disposal
- Strong suction power for faster and efficient cleaning
- INCLUDES - Extension, floor nozzle, crevice tool, filter, cloth filter (battery and charger not included)
- Compact and ergonomic design for operator comfort
- Pre-Filter (451208-3)
- COMFORT - Weighs only 2.7 lbs. with battery (battery not included) for reduced operator fatigue
- VERSATILITY - Redesigned floor nozzle for improved maneuverability and debris collection
- Only use genuine Makita batteries and chargers
- Ergonomic soft grip handle provides increased comfort and control
- Redesigned floor nozzle for improved maneuverability and debris collection
- CONVENIENCE - Bagless 2-stage cloth filtration system allows for easier cleaning and quicker debris disposal
- Black Crevice Nozzle Holder (456585-8)
- 8" Black Floor Nozzle (123539-7)
- Battery and charger not included
- WARNING: Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. For more information, visit www.P65warnings.ca.gov.
| Brand | Makita |
|---|---|
| UPC | 088381842693 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24 End Cap |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 6.80" |
| Package Height (in) | 19.20" |
| Manufacturer Part Number | XLC02ZB |
| Country of Origin | Romania |
| Shipping Weight | 5.07 lbs. |
| Batteries Included | No |
| Capacity (pint) | 1.3 pint |
| Switch Type (Stick Vacuums) | Trigger |
| Battery | 18V LXT® Compact Lithium-Ion |
| HEPA filter | No |
| Continuous Use (max, in minutes) | 33 min. |
| Air Flow Rate | 46 CFM |
| Motor Type | Brushed |
| Color Family | Black |
| Static Water Lift | 14" |
| Working Sound Level | 71 dB(A) |
| Charger Included | No |
| UPC Code | 088381-842693 |
| Net Weight (with battery) | 2.7 lbs. |