Features
Specifications
Inflate car tires, bike tires, or sports balls quickly with the 18V LXT® Cordless Inflator. The Makita-built motor delivers up to 120 PSI. The tool features a high visibility pressure gauge display with backlight, LED light, and an auto-stop function when the desired pressure is reached. A 25-1/2” hose length provides better reach. The compact design allows for easy portability and convenient storage. It’s part of Makita’s expanding 18V LXT® System, the world’s largest cordless tool system powered by 18V lithium-ion slide-style batteries. Makita® 18V LXT® Lithium-Ion Batteries have the fastest charge times in their categories, so they spend more time working and less time sitting on the charger. For improved tool performance and extended battery life, Makita created Star Protection Computer Controls™. Star Protection is communication technology that allows the Star Protection-equipped tool and battery to exchange data in real time and monitor conditions during use to protect against overloading, over-discharging and overheating. For increased versatility, the tool can also be powered by Makita® 18V LXT® Lithium-Ion Batteries with the star symbol on the battery indicating Star Protection inside.
- Auto-stop function automatically stops inflation when preset air pressure is reached to prevent overfill
- High visibility pressure gauge display with back light
- Only use genuine Makita batteries and chargers
- Tapered adapter
- Sports ball needle
- EFFICIENCY - Built-in L.E.D. light illuminates the work area
- 3-year limited warranty
- Compatible with Makita 18V Lithium-Ion batteries with a Star symbol
- Conveniently tops off cars and light truck tires with speed and ease
- Equipped with Star Protection Computer Controls™ to protect against overloading, over-discharging and over-heating
- PERFORMANCE - Conveniently tops off cars and light truck tires; easily inflates bike tires, sports balls, and more
- CONTROL - Auto-stop function automatically stops inflation when preset air pressure is reached
- Motor delivers up to 120 PSI capability
- INCLUDES - Tool only (battery and charger not included)
- Easily inflates bicycle tires, sports balls, and more
- 25-1/2" hose length for better reach
- Built-in L.E.D. light illuminates the work area
- Presta valve adapter
- Ergonomically designed handle with rubberized soft grip provides increased comfort
- Compact and lightweight design for convenient storage and easy portability
- CONVENIENCE - High visibility pressure gauge display with back light
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov.
| Brand | Makita |
|---|---|
| UPC | 088381898249 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section N3 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 7.00" |
| Package Height (in) | 10.80" |
| Manufacturer Part Number | DMP180ZX |
| Country of Origin | China |
| Battery | 18V LXT® Lithium-Ion |
| Max Air Pressure (PSI) | 120 |
| Form Factor (LXT) | 18V LXT® |
| Net Weight (with battery, sold separately) | 3.1 lbs. |
| Voltage | 18V |
| Motor Type | Brushed |
| Net Weight (without battery) | 2.3 lbs. |
| Display back light | Yes |
| Shipping Weight | 3.03 lbs. |
| UPC Code | 088381-898249 |
| Dimensions (LxWxH) | 9-7/8" x 3" x 6-7/8" |
| Power Type | Cordless |