SKU: XMT04ZB
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$269.99
Features
Specifications
Downloads
Trades of all kinds utilize oscillating multi-tools for a range of applications. The 18V LXT® Sub-Compact Brushless Multi-Tool (XMT04ZB, tool only) delivers corded speed and power without the cord. It is ideal for remodelers, carpenters, plumbers, wood floor installers, and general contractors seeking a best-in-class cordless multi-tool. The multi-tool features variable speed control dial (10,000 – 20,000 OPM) with soft-start so users can match the speed to the application. It’s equipped with Anti-Vibration Technology (AVT®), an internal counterbalance system engineered to reduce vibration. It has a 3.6-degree oscillation angle for faster, more aggressive cutting and sanding. The small diameter barrel grip provides improved handling and a large on/off slide switch with lock-on button provides convenience. The XMT04ZB features the StarlockMax® System, a tool-less clamp system for faster accessory installation. When used with Starlock® Oscillating Multi‑Tool Accessories, this oscillating multi-tool is ideal for cutting, sanding, scraping, grout removal, and many more applications. The LXT® System is the world’s largest cordless tool system powered by 18V lithium-ion slide-style batteries. Makita’s purpose-built motors, battery technology, and enhanced communications work together to deliver maximum performance and efficiency. The LXT System offers cordless tools, equipment, and accessories for every trade. For improved tool performance and extended battery life, Makita created Star Protection Computer Controls™. Star Protection is communication technology that allows the Star Protection-equipped tool and battery to exchange data in real time and monitor conditions during use to protect against overloading, over-discharging and overheating. Look for Makita® 18V LXT® Lithium-Ion Batteries with the star symbol on the battery indicating Star Protection inside.
- Compact and ergonomic design at only 12" long
- Makita-built brushless motor with variable speed control dial (10,000-20,000 OPM) enables user to match the speed to the application
- Battery and charger sold separately
- 3-year limited warranty
- Variable speed control dial (10,000-20,000 OPM) enables user to match the speed to the application
- COMPATIBILITY - Compatible with StarlockMax®, StarlockPlus®, and Starlock® accessories
- Compared to Makita LXT® Oscillating Multi-Tool model XMT03
- INCLUDES - Tool only (battery and charger not included)
- Built-in L.E.D. light illuminates the work area
- Soft start feature for smooth start-ups
- COMFORT - Anti-Vibration Technology (AVT®) for up to 85% reduced vibration
- Extreme Protection Technology (XPT™) is engineered for improved dust and water resistance for operation in harsh conditions
- ERGONOMICS - Small diameter barrel grip for improved handling and added operator comfort
- Equipped with Star Protection Computer Controls™ to protect against overloading, over-discharging and over-heating
- Large on/off slide switch with lock-on button for operator convenience
- The Makita-built brushless motor eliminates carbon brushes, enabling the motor to run cooler and more efficiently for longer life
- The electronically-controlled brushless motor efficiently uses energy to match torque and RPM to the changing demands of the application
- Weighs only 3.7 lbs. with battery (battery not included) for reduced operator fatigue
- Small diameter barrel grip for improved handling and added operator comfort
- Anti-Vibration Technology (AVT®) for up to 85% reduced vibration*
- POWER - Variable speed control dial (10,000-20,000 OPM) enables user to match the speed to the application
- Only use genuine Makita batteries and chargers
- Compatible with StarlockMax®, StarlockPlus®, and Starlock® accessories
- Efficient Makita-built brushless motor is electronically controlled to optimize battery energy use for up to 50% longer run time per charge
- Anti-Vibration Technology (AVT®) for up to 85% reduced vibration
- Ideal for wood flooring, tile, plaster, sheetrock, wood, PVC and a variety of other applications
- 3.6° oscillation angle engineered for faster, more aggressive cutting and sanding
- WARNING: Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. For more information, visit www.P65warnings.ca.gov.
| Brand | Makita |
|---|---|
| UPC | 088381741309 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 21, Section I2 |
| Package Length (in) | 4.33" |
| Package Width (in) | 12.28" |
| Package Height (in) | 5.08" |
| Manufacturer Part Number | XMT04ZB |
| Country of Origin | China |
| Net Weight (with battery) | 4.4 lbs. |
| Soft start | Yes |
| Shipping Weight | 3.75 lbs. |
| Overall Length | 12" |
| Variable speed dial | Yes |
| Power Type | Cordless |
| Oscillation Angle | 3.6° |
| UPC Code | 088381-741309 |
| Oscillations Per Minute | 10,000 - 20,000 OPM |
| Tool-less blade change | Yes |
| Battery | 18V LXT® Compact Lithium-Ion |
| Attachment Type (Multi-Tools) | StarlockMAX™, StarlockPlus™ |