Features
Specifications
Downloads
The 18V LXT® Lithium-Ion Cordless Grass Shear with Hedge Trimmer Blade, Tool Only (XMU04ZX), is a compact and cordless solution for grass trimming and cutting. Easily change from grass shear to hedge trimmer for minor hedge trimming. The XMU04ZX has dual blade action and a wide 6-5/16” cutting width and delivers faster blade speed (2,500 strokes per minute/SPM) than the previous model. When using a fast-charging 18V LXT® 5.0Ah battery (sold separately), users will get up to 200 minutes of run time on a single charge. It has 3-stage adjustment so the cutting height can be matched to the application. Additional features include a rubberized soft grip handle, tool-less blade changing, non-electrolyzed nickel-plated blades to resist staining and rusting, and a compact size at only 4.1 lb (with battery, sold separately). It’s part of Makita’s expanding 18V Lithium-Ion System, the world’s largest cordless tool system powered by 18V lithium-ion slide-style batteries. Makita 18V LXT Lithium-Ion Batteries have the fastest charge times in their categories, so they spend more time working and less time sitting on the charger. For improved tool performance and extended battery life, Makita created Star Protection Computer Controls™. Star Protection is communication technology that allows the Star Protection-equipped tool and battery to exchange data in real time and monitor conditions during use to protect against overloading, over-discharging and overheating. For increased versatility, the tool can also be powered by Makita 18V LXT Lithium-Ion Batteries with the star symbol on the battery indicating Star Protection inside.
- Makita-built motor delivers up to 2,500 SPM for efficient cutting
- 6-5/16" shear blade with dual cutting action for maximum efficiency
- Ergonomic rubberized soft grip engineered to absorb vibration for more comfortable operation
- Non-electrolyzed nickel plated blades engineered to resist staining and rusting
- Equipped with Star Protection Computer Controls™ to protect against overloading, over-discharging and over-heating
- Up to 3 hours of run time with 18V LXT® 5.0Ah battery (battery not included)
- Compact and maneuverable design
- 8" dual action double-sided hedge trimmer blade for precision cutting
- 2-in-1 quick blade change from grass shear to hedge trimmer
- Only use genuine Makita batteries and chargers
- 3-year limited warranty
| Brand | Makita |
|---|---|
| UPC | 088381723442 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23 End Cap |
| Package Length (in) | 7.84" |
| Package Width (in) | 13.86" |
| Package Height (in) | 7.13" |
| Manufacturer Part Number | XMU04ZX |
| Country of Origin | China |
| Form Factor (LXT) | 18V LXT® |
| Cutting Capacity (width) | 6-5/16" |
| Overall Length | 13-7/8" |
| Net Weight (without battery) | 2.4 lb |
| Depth Adjustment Range | 9/16", 3/4", 1" |
| Motor Type | Brushed |
| UPC Code | 088381-723442 |
| Net Weight (with battery) | 3.8 lb |
| Shipping Weight | 5.07 lb |
| Strokes Per Minute | 2,500 SPM |
| Warning | This product can expose you to chemicals including lead and lead compounds, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |