Features
Specifications
The Makita® 10" Saw Chain is ideal for professional, commercial or occasional users. This low-vibration saw chain is designed for improved comfort when cutting. Twin cutting corners provide improved cutting performance and durability. Oil holes help carry oil around the full length of the guide bar for improved lubrication. It installs quickly for operator convenience.
- Low-vibration saw chain ideal for improved comfort when cutting
- Designed for high performance on battery-powered saws
- 10" length designed with 40 drive links
- 90PX chain style with 3/8" low profile pitch, .043" gauge, low kickback design
- Narrow kerf reduces width of cutting face resulting in the saw chain moving through the cut faster than a standard kerf
- Top-plate filing indicators makes sharpening easier
- Low kickback saw chain in accordance with ANSI B175.1 standard
- Oil holes help carry oil around full length of guide bar for improved lubrication
- Twin cutting corners for improved cutting performance and durability
- For use with Makita Guide Bar E-00044
- Low profile chain for increased cutting efficiency
- For use with Makita chain saws XAU01, XAU02, XCU06, XCU08, XCU09 and XCU10, GAU01, GAU02, GCU01, GCU02 and GCU03
| Brand | Makita |
|---|---|
| UPC | 088381556927 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section M7 |
| Package Length (in) | 0.60" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 4.60" |
| Manufacturer Part Number | E-02434 |
| Country of Origin | China |
| Chain Type | 90PX |
| File Size | 4.5mm |
| UPC Code | 088381-556927 |
| Drive Links | 40 |
| Product Type (CS, PS) | Chain Saw Chain |
| Chain Length | 10" |
| Gauge | .043" |
| Shipping Weight | .31 lbs. |
| Pitch | 3/8" LP |
| Package Quantity | 1 |